Białko w diecie wegetariańskiej

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się dieta wegetariańska. Niektórzy decydują się zrezygnować ze spożywania mięsa ze względów ideologicznych, inni zdrowotnych lub smakowych. Planując zmianę diety powinno się to jednak robić w sposób świadomy, aby zmiana była bezpieczna dla organizmu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego, czyli popularnej diety pudełkowej – dzięki temu nie muszą martwić się o odpowiednie zbilansowanie posiłków i niedobory składników odżywczych w czasie zmiany diety.

Wykluczając mięso z diety obawiamy się przede wszystkim o niedobór białka – głównego budulca organizmu. Dlatego warto wiedzieć, jak zastąpić te pochodzenia zwierzęcego. W diecie wegetariańskiej Warszawskiego Dnia komplet aminokwasów potrzebnych do budowy białka dostarczamy m. in. w:

  • roślinach strączkowych, takich jak fasola, soczewica, groch, ciecierzyca, soja;
  • zbożach, do których zaliczamy kaszę jaglaną, gryczaną, jęczmienną, ryż pełnoziarnisty;
  • warzywach, szczególnie z rodziny kapustowatych – jarmuż, brukselka, brokuł, szpinak;
  • orzechach i pestkach, takich jak orzechy ziemne, migdały, pestki dyni, słonecznik
  • „superfoods“ czyli chlorelli, spirulinie, nasionach chia;
  • oraz soi i jej wyrobach, takich jak tofu i tempeh.

Podsumowując, dobrze skomponowana dieta roślinna zawiera mnóstwo białka i nie musisz się obawiać jego niedoborów. Chcąc mieć pewność, że zdrowo się odżywiasz, warto oddać się w ręce sprawdzonego dostawcy kateringu.