Co lepiej zjeść na śniadanie – węglowodany, czy białka + tłuszcze?

Głównym argumentem, który przemawia za wyborem śniadania białkowo-tłuszczowego jest fakt, iż nie powodują one tak drastycznych skoków poziomu cukru we krwi jak w przypadku węglowodanów. Kiedy jako pierwszy posiłek zjemy węglowodany, spowodujemy dodatkowy wzrost glikemii i wyrzut insuliny, który po niedługim czasie spowoduje nagły spadek cukru i uczucie senności. Tłuszcz zdecydowanie bardziej syci niż węglowodany, zatem po spożyciu takiego posiłku uczucie sytości utrzymuje się na długo.

 

Z drugiej strony…

Nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje glukozy. Jedząc węglowodany z rana damy organizmowi porządny zastrzyk energii i ruszymy metabolizm do działania.

 

Dla kogo więc śniadanie białkowo-tłuszczowe?

Z pewnością dla osób, których tryb pracy jest siedzący. Rano zaczynają pracę biurową, dopiero późnym popołudniem wybierają się na trening. Wówczas podaż węglowodanów rano może okazać się nietrafnym wyborem, gdyż nie potrzebujemy dużych zapasów glikogenu mięśniowego do wykonywania takiej pracy. Ponadto może się okazać, że będziemy bardziej senni po spożyciu takiego posiłku, ze względu na wydzielaną niepotrzebnie insulinę.

 

A dla kogo śniadanie białkowo-węglowodanowe?

Zdecydowanie przeważają tutaj osoby, które trenują w godzinach porannych, a po spożytym posiłku białkowo-tłuszczowym nie są w stanie trenować, ponieważ czują uczucie ciężkości. Będzie to też trafny wybór dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną – ponieważ wytwarzany do pracy glikogen mięśniowy będzie bardzo dobrze wykorzystany przez organizm.

 

To co wybrać na zdrowe śniadanie?

To, co służy Wam najlepiej. Wybieracie według upodobań i wsłuchajcie się w sygnały wysyłane przez Wasze ciało. Warto przetestować obydwa te sposoby na sobie i stwierdzić, który z nich będzie dla nas bardziej korzystny.

 

W cateringu dietetycznym Warszawski Dzień od Mateusza Gesslera możecie wybrać, jakie śniadania preferujecie. W menu naszych diet zaplanowaliśmy zamiennie słodkie, oraz wytrawne śniadania. Jeśli w swojej diecie pudełkowej preferujecie tylko jeden rodzaj – możecie zaznaczyć tą opcję składając zamówienie online.