Czy dieta pudełkowa jest eko?

Świadomość wpływu, jaki mamy na nasze środowisko systematycznie rośnie, a co za tym idzie, coraz częściej skupiamy się na ekologicznej stronie rozwiązań, które stosujemy w naszym życiu. Nic w tym dziwnego, w końcu wszyscy wiemy, że nasza planeta jest tylko jedna i naszym obowiązkiem jest ją chronić – chcemy przecież, by w przyszłości nasze dzieci również mogły cieszyć się pięknem natury i czystym powietrzem. Nasuwa się więc pytanie, gdzie na kontinuum ekologiczne – nieekologiczne znajduje się korzystanie z diety pudełkowej? Niektórym może się wydawać, że catering jest bardziej szkodliwy dla środowiska, niż tradycyjny sposób żywienia, fakty mogą nas jednak zaskoczyć.

Korzystając z cateringu nie marnujemy jedzenia.

Raport Komisji Europejskiej ujawnia, że w samej Unii Europejskiej rocznie do kosza trafia aż 88 mln ton żywności, z czego za 53% odpowiadają gospodarstwa domowe. Federacja polskich banków żywności podaje natomiast, że 42% Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności. Dlaczego wyrzucamy jedzenie? Najczęściej z powodu zepsucia się danego produktu, bądź przeoczenia daty ważności. Często też, kupując na zapas, okazuje się, że kupiliśmy za dużo, lub zaopatrując się bez listy zakupów, po powrocie do domu orientujemy się, że po prostu nie mamy pomysłu jak wykorzystać dany produkt. Skutkiem są natomiast tony zmarnowanego jedzenia, które mają negatywny wpływ na naszą planetę – produkcja żywności również jest odpowiedzialna za emisję gazów cieplarnianych oraz trującego metanu. Korzystanie z cateringu w dużej mierze eliminuje problem marnowania jedzenia – dostajemy porcje o odpowiedniej wielkości, nie musimy się więc już martwić robieniem zakupów, datami ważności, czy obliczaniem ilości jedzenia, jakiej potrzebujemy, by nie wyrzucić nadwyżki do kosza.

Zamawianie produktów w dużych partiach = mniej opakowań

Kolejna kwestia, którą warto poruszyć to opakowania po produktach, z których przygotowujemy nasze posiłki. W restauracyjnych kuchniach wszystko zamawiane jest w znacznie większych partiach, a więc opakowań tych jest po prostu mniej, niż w przypadku, w którym ta sama liczba osób korzystających z danego cateringu zdecydowałaby się na przygotowanie swoich posiłków samodzielnie w domu.

Co z pudełkami, w które pakowane są gotowe posiłki?

Na koniec, kwestia wzbudzająca prawdopodobnie największe kontrowersje, czyli opakowania, w których dostarczane są gotowe dania – mając świadomość, jak ważna jest ochrona naszej planety, w Warszawski Dzień by Mateusz Gessler dołożyliśmy wszelkich starań, by pudełka te były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Właśnie dlatego korzystamy z materiałów, które są w pełni biodegradowalne i kompostowalne – posiadają certyfikat OK. Kompost, co oznacza, że można je wyrzucać do pojemników na odpady organiczne, dotyczy to również folii – może być więc wyrzucana wraz z pudełkiem. Pozostałe opakowania, takie jak butelki, czy sosjerki nadają się do recyklingu, aby mieć czyste sumienie, wystarczy więc odpowiednio je posegregować, do czego wszystkich gorąco zachęcamy!