Czym są antyoksydanty i gdzie je znaleźć?

Antyoksydanty – co oznacza to słowo?

Antyoksydanty, inaczej zwane przeciwutleniaczami są związkami chemicznymi, które mają za zadanie hamować reakcje utleniania, do których dochodzi w organizmie. Dzięki temu, chronią go przed chorobami i wszelkimi niekorzystnymi zmianami, do których mogłoby dojść w ciele. Ich podstawowe zadania to ochrona przed bakteriami, wirusami oraz zapobieganie namnażaniu się wolnych rodników. Czym są wolne rodniki? Powstają one w naszym organizmie na skutek stresu, braku snu, nieodpowiedniego trybu życia, promieniowania UV, nadużywania leków, papierosów, alkoholu lub braku zdrowej diety. Wolne rodniki mogą zniszczyć tkankę podskórną, uniemożliwiać regenerację komórek, a także być główną przyczyną chorób takich jak Alzheimer czy astma. Dlatego tak ważne jest, aby w naszym organizmie były antyoksydanty, które możemy podzielić na:

  • antyoksydanty egzogenne – to te, które dostarczane są do organizmu z zewnątrz,
  • antyoksydanty endogenne – to antyoksydanty wytwarzane wewnątrz organizmu.

Jakie są zalety antyoksydantów?

Oprócz tego, że tak jak już wspomnieliśmy chronią nasz organizm przed bakteriami, wirusami oraz wolnymi rodnikami, mają one także inne zalety. Spożywanie wystarczającej ilości antyoksydantów ma bardzo duży wpływ na wzmocnienie odporności. Dodatkowo, antyoksydanty spowalniają proces starzenia się organizmu. Regularne dołączanie ich do swojej codziennej diety będzie skutkowało długofalowo na nasze zdrowie i na nasz wygląd.

Gdzie szukać antyoksydantów?

Wiedząc, jak wiele zalet niesie regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości antyoksydantów, musimy jeszcze wiedzieć, gdzie znajdują się przeciwutleniacze. Nie wymaga to od nas wielkich poszukiwań i wyrzeczeń, ponieważ antyoksydanty znajdują się w produktach, które większość z nas ma w swojej kuchni. Dostarczać je można, spożywając:

  • Selen – zawierają go orzechy brazylijskie, ryż, czosnek, cebula, grzyby.
  • Polifenole – znajdziemy je w czerwonym winie, herbacie zielonej, czerwonej oraz białej.
  • Cynk- znajduje się w rybach, mięsie, ostrygach, nasionach roślin strączkowych, w większości warzyw i owoców.
  • Prowitaminę A – odnajdziemy w marchewkach, dyniach, morelach, paprykach czerwonych, pomidorach, szpinaku, sałacie i pietruszce.
  • Witaminę A – możemy spotkać w nabiale, jajach, maśle, morskich rybach i żółtych owocach.
  • Witaminę C – znajdziemy w owocach cytrusowych, jagodach, kiwi, porzeczkach, dzikiej róży oraz w kalafiorze.
  • Witaminę E – dostarczymy spożywając orzechy, kiełki, kukurydzę, brukselkę, kapustę włoską, mango, produkty zbożowe pełnoziarniste czy łuskane ziarna pszenicy.