Dieta bez laktozy – jak jeść przy nietolerancji laktozy?

Za trawienie laktozy odpowiedzialny jest enzym zwany laktazą. Niedobór tego enzymu jest bardzo rozpowszechniony i dotyczy aż 70% światowej populacji dorosłych. W Polsce ten wskaźnik jest zdecydowanie niższy, ale wciąż dotyczy od 20 do 37% osób dorosłych w zależności od badań. Należy pamiętać, że nawet cierpiąc na niedobór laktazy, nie zawsze spotkamy się z problemami związanym z nietrawieniem laktozy.

Najczęstsze objawy nietolerancji laktozy

Do popularniejszych objawów związanych z nietolerancją należą: wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, gazy, i niekomfortowe uczucie przelewania się w brzuchu. Kawa z mlekiem, płatki, jogurty czy czasem nawet sernik na twarogu może okazać się niemiły w skutkach. Warto wiedzieć, że niedobór enzymu laktazy postępuje wraz z wiekiem. Jako dzieci jesteśmy doskonale przystosowani do trawienia laktozy. Nawet jeśli w tym momencie nie cierpisz na nietolerancję, może się okazać, że za parę lat problemy się pojawią.

 

Zasady diety przy nietolerancji laktozy

Dieta dla osób z nietolerancją laktozy jest dietą eliminacyjną. Musimy unikać produktów zawierających cukier mleczny. Jeśli zdiagnozowano u nas niedobór laktazy, nie należy wpadać w panikę i wykluczać wszystkich produktów mlecznych, jeśli wcześniej, nie wiedząc o wynikach badania, z powodzeniem zajadaliśmy się jogurtami i piliśmy latte. Ważne jest aby poznać swój limit – na szczęście jest to bardzo proste, gdyż niekomfortowe objawy pojawiają się dość szybko. Wyjątkiem będą sytuacje, kiedy objawy nietolerancji pokarmowej są bardzo nasilone – takie osoby muszą od razu przejść na dietę bezlaktozową.

catering dietetyczny z dostawa bez laktozy, dieta nietolerancja laktozy, warszawski dzień catering premium warszawa

Jakie produkty mleczne można spożywać przy nietolerancji laktozy?

Warto wiedzieć, że nawet mając zdiagnozowaną nietolerancję, część produktów mlecznych możemy bezpiecznie spożywać. Niektóre są nawet wskazane, jak te poddane procesowi fermentacji (maślanka, kefir, kwaśna śmietana). Zawarte w nich bakterie probiotyczne wspomagają rozkład cukrów mlecznych produkując laktazę. Dzięki temu nie trzeba się obawiać nieprzyjemnych skutków ubocznych spożycia, ale ważne aby było to produkty wysokiej jakości, najlepiej niepasteryzowane.

Można też bezpiecznie jeść twarde sery dojrzewające takie jak parmezan czy gouda. Praktycznie nie zawierają one laktozy, która jest wytrącana w procesie dojrzewania.

 

Roślinne odpowiedniki mleka

Czym zastąpić mleko? Istnieje wiele roślinnych, łatwo dostępnych odpowiedników. Możemy wybierać mleka migdałowe, owsiane, sojowe, ryżowe, kokosowe. To samo dotyczy jogurtów. W naszym cateringu dietetycznym Łomianki regularnie korzystamy z tych odpowiedników – dla wielu osób np. owsianki gotowane na mlekach roślinnych są dużo smaczniejsze. Zauważamy zdecydowany wzrost zwolenników roślinnych napojów, również ze względów etycznych.

Co z niedoborami białka i wapnia?

Kampanie zachęcające do picia mleka dla dzieci wciąż mają sens, jednak dorośli z pewnością nie muszą się obawiać niedobory białka i wapnia, jeśli będą się trzymać podstawowych zasad zdrowego odżywiania i bilansowania diety. W naszej diecie bez laktozy oraz bez laktozy wegetariańska w cateringu Warszawski Dzień stosujemy pełnowartościowe zamienniki roślinne. Uzupełniamy również całodzienne przepisy o produkty zawierające białko, a menu jest prawidłowo zbilansowane pod względem składników odżywczych. Zachęcamy do sprawdzenia przykładowego menu w diecie bez laktozy.

Podsumowując – jeśli cierpicie na nietolerancję laktozy i chcecie uniknąć raz na zawsze nieprzyjemnych dolegliwości z nią związanych, musicie konsekwentnie stosować dietę eliminacyjną. Nie jest to trudne, a jeśli nie macie czasu, możecie oddać się w ręce profesjonalistów i zdecydować się na skorzystanie z usług cateringu dietetycznego Warszawski Dzień.