Dieta przy nietolerancji laktozy

W dzisiejszych czasach wprowadzenie do swojego życia wszelkiego rodzaju diet stało się bardzo popularnym zamysłem. Jedni stosują je po to, by pozbyć się zbędnych kilogramów, dla innych jest to wyrażanie swojej osobowości czy kultury, jeszcze inni po prostu chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Powodów jest mnóstwo, nie ważne w jakim celu wprowadzimy dietę do naszego życia zawsze należy zapoznać się ze stanem naszego zdrowia oraz dokładnie przeanalizować dietę, którą chcemy wprowadzić, gdyż jej niewłaściwe stosowanie może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Dieta bez laktozy to z pewnością jedno z najpopularniejszych haseł jakie słyszymy w obecnych czasach. Na czym polega i dla kogo będzie najlepsza?

Kiedy wprowadzić dietę bez laktozy?

Najczęstszym powodem decyzji wykluczenia laktozy z naszych posiłków jest jej nietolerancja. Często spotyka to dzieci i dorosłych, których organizm nie jest w stanie trawić cukru mlekowego. Spowodowane jest to brakiem laktazy w organizmie, która odpowiedzialna jest za trawienie laktozy. Najbardziej powszechnymi objawami nietolerancji laktozy są pojawiające się biegunki, wzdęcia, bóle brzucha czy kolki.

Na czym polega dieta bez laktozy?

Dieta bez laktozy polega na wykluczeniu posiłków które zawierają w sobie cukry mlekowe. W zależności od zaawansowania nietolerancji należy wykluczyć częściowo lub całkowicie produkty mlecznego pochodzenia. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze musimy całkowicie z nich rezygnować. Dotyczy to osób u których nietolerancja laktozy jest nabyta. W takim przypadku wystarczy ograniczyć produkty mleczne, natomiast osoby z wrodzoną nietolerancją powinny je całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Należy obserwować swój organizm i to jak reaguje po spożyciu takich produktów. Im bardziej nasilone objawy tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy musieli maksymalnie zminimalizować ich spożywanie.

Co jeść na diecie bez laktozy?

Obecnie istnieje mnóstwo zamienników produktów mlecznych. Ich znajomość sprawi, że w ogóle nie odczujemy braku laktozy w naszej codzienności. Warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty mleczne zawierają szkodliwą ilość laktozy i bez problemu mogą być stosowane w naszej kuchni. Najbardziej popularnym zamiennikiem mleka krowiego są mleka roślinne. Obecnie mamy szerokie pole do wyboru, możemy zdecydować się na mleko sojowe, ryżowe, migdałowe czy kokosowe. producenci również oferują nam różne smaki mlek roślinnych. Osoby z nietolerancją laktozy mogą również stosować produkty mleczne, które zostały poddane procesowi fermentacji czyli na przykład kefiry, maślanki czy jogurty. Również sery dojrzewające takie jak cheddar czy parmezan spokojnie mogą być spożywane.