Domowe i orzeźwiające lemoniady – nie tylko na lato

Jakie są rodzaje lemoniady?

Istnieje wiele odmian lemoniady. Przygotowywać można je według własnego uznania. Przyrządzać można lemoniady malinowe, truskawkowe, porzeczkowe czy arbuzowe. Klasyczna wersja lemoniady składa się natomiast z przegotowanej wody z cukrem, do której tuż po wystudzeniu dodaje się wyciśnięty sok z cytryny i pomarańczy. Aby smak był wyraźniejszy, należy wrzucić do niej plasterek cytryny oraz pomarańczy. Dodatkiem do lemoniady może być starta skórka pomarańczy.

Lemoniada domowa

Zdrowa lemoniada przygotowana powinna być z naturalnych i świeżych składników. Oprócz pysznego orzeźwienia w gorące dni jest także źródłem witamin, składników mineralnych oraz składników, które wspierają i poprawiają funkcjonowanie organizmu. Wspomaga ona odporność, neutralizuje wolne rodniki, a dodatkowo jest silnym antyoksydantem. Działa ochronnie na skórę i układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy. Znajdujące się w niej cytrusy dostarczają dawkę witaminy C, a owoce takie jak malina, arbuz, truskawka czy porzeczka zapewniają bogate źródło przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy i polifenole. Pomagają one w leczeniu i profilaktyce zaburzeń lipidowych, a także zmniejszają ryzyko występowania zawału serca, miażdżycy czy nowotworu.

Lemoniada ze sklepu

Warto pamiętać o tym, aby przed zakupem lemoniady ze sklepu, sprawdzić etykietę. Wiele z nich zawiera często składniki, które mają neutralny wpływ na ludzki organizm. Należy wystrzegać się produktów z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego i konserwantów, takich jak kwas benzoesowy, benzoesan sodu i sorbinian potasu. Kwas, mimo że posiada niską toksyczność, wywoływać może pseudoalergie, a także nasilać objawy chorobowe u osób z alergią i astmą oskrzelową. Nadmierne spożycie syropu glukozowo-fruktozowego przyczyniać może się natomiast do przyrostu masy ciała i otyłości, a także do zwiększonego ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego.

Jaką lemoniadę wybrać?

Dla siebie i dla swoich bliskich wybieraj zawsze lemoniadę przygotowaną domowym sposobem, z naturalnym składem. Catering dietetyczny Warszawski Dzień w sezonie letnim codziennie do zestawu dostarcza dodatkowy napój w postaci lemoniady lub naturalnej wody smakowej. Samodzielnie przygotowane napoje dostarczają znacznie większą dawkę istotnych dla Twojego organizmu składników. Możesz się cieszyć ich smakiem, a także pozytywnym wpływem na zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Staraj się natomiast wystrzegać sklepowych lemoniad, gdyż są one źródłem niewielkich ilości składników mineralnych, a także witamin, za to często zawierają mnóstwo cukru.