Efekt jo-jo – jak się przed nim uchronić?

Efekt jo-jo

Efekt jojo, czyli systematyczne chudnięcie, a następnie ponowne przybieranie na wadze dotyczy wielu z nas. Główną przyczyną efektu jo-jo jest stosowanie zbyt restrykcyjnych diet, które mają albo bardzo niską wartość energetyczną, albo polegają na wykluczeniu wielu produktów z dziennego menu. Obu rodzajów diet nie da się stosować przez dłuższy czas. Kolejna przyczyna to brak regularnej aktywności fizycznej, która regulowałaby metabolizm, oraz przede wszystkim powrót do starych nawyków żywieniowych z dnia na dzień po zakończeniu diety. Efekt jojo jest nie tylko niezdrowy fizycznie, albo niekorzystnie odbija się na zdrowiu psychicznym.

Skąd się bierze efekt jo-jo?

Niestety jest on uwarunkowany genetycznie i odziedziczony po naszych odległych przodkach. Pierwotni ludzie nie mieli stałego dostępu do żywności, a posiłki były nieregularne. Nasi przodkowie przemiennie doznawali głodu i mieli dostęp do pożywienia. Dlatego też organizm interpretuje dietę, jako okres głodu, dlatego spowalnia metabolizm, a z kolei kiedy dostarczamy energię w sposób nieograniczony (za dużo jedząc), organizm magazynuje tkankę tłuszczową na kolejny okres głodu, zamiast spożytkować ją na bieżąco.

Poza genetyką, na efekt jojo bardziej narażone są osoby stosujące diety odchudzające. Po okresie odmawiania sobie wielu lubianych smakołyków, „zakazany owoc” kusi jeszcze bardziej. Łatwo popaść w przesadę i zjeść całą tabliczkę czekolady naraz, niż nieszkodliwe 2 kostki. Utrzymywanie organizmu w deficycie energetycznym może doprowadzić do obniżenia produkcji hormonów regulujących tempo przemiany materii. Spadek masy mięśniowej podczas odchudzania przyczynia się też do spowolnienia metabolizmu.

Jak w takim razie schudnąć i utrzymać pożądaną wagę?

Skoro utrata kilku kilogramów a następnie utrzymanie pożądanej wagi jest trudne przez naszą biologię, jak to zrobić? Oczywiście, że da się schudnąć i wcale nie jest to niemożliwe. A nawet może nie być takie trudne – jednak jeśli chcecie osiągnąć efekt w sposób zdrowy, oraz na stałe, nie stawiajcie sobie zbyt wygórowanych celów „mam 3 miesiące do wakacji i muszę schudnąć 10 kg”. Nawet jeśli uda Wam się osiągnąć cel – efekt jojo gwarantowany. Lepiej jest zrezygnować z bardzo restrykcyjnych diet typu 1000 kcal dziennie lub mniej. Złą drogą będzie też wykluczenie grup produktów, lub np. tłuszczów, bo wpłynie to negatywnie na równowagę hormonalną. Najlepszym rozwiązaniem jest racjonalne podejście i wsłuchanie się w swój organizm. Wybierz odpowiednią ilość kalorii dla siebie, jeśli chcesz schudnąć postaw na deficyt kaloryczny ale niech nie będzie on duży. Dzięki temu nie będziesz odczuwać głodu, a więc też nie będzie Cię dręczyć ciągłe myślenie o jedzeniu i wyobrażanie sobie co zjesz po zakończeniu diety. Kolejnym krokiem jest rozłożenie posiłków na mniejsze, ale regularne porcje. Zapobiegną one napadom głodu, a następnie przejedzenia. Spróbuj skorzystać z oferty cateringu dietetycznego, który dostarczy Ci zbilansowaną dietę pod drzwi. Postaw też na aktywność fizyczną – nie tylko rozkręci Twój metabolizm, a także poprawi sylwetkę, elastyczność skóry oraz samopoczucie. Po zakończeniu diety i osiągnięciu efektów, możesz pozostać przy niższej wartości kcal – jeśli dobrze się czujesz i nie odczuwasz głodu, lub spróbować diety o nieco wyższej wartości kalorycznej. Dzięki temu utrwalisz efekty diety odchudzającej i na stałe zmienisz swoje nawyki żywieniowe.

Dieta odchudzająca z dostawą Warszawa – z nią efekt jo-jo nie będzie Ci straszny!