Jak nie przejeść się na Wigilię i nie przytyć do Sylwestra?

Święta Bożego Narodzenia to czas spędzony z rodziną przy tradycyjnych potrawach, od których ugina się stół. Zwykle świętujemy więcej niż jeden dzień i podczas wielogodzinnego przesiadywania przy stole ciężko się oprzeć, żeby wszystkiego nie spróbować. Co zrobić, aby świątecznych spotkań nie przypłacić bólem żołądka i dodatkowymi kilogramami? Przecież, jak na złość, zaraz Sylwester!

  • Pomyśl o tym wcześniej i zmień nawyki żywieniowe

Warto przygotować się do wigilijnego świętowania kilka dni wcześniej. W końcu mało kto ma na tyle silnej woli, aby podczas kilku godzin biesiadowania rzeczywiście zjeść mały posiłek. Warto pamiętać, że tradycyjnie w wielu religiach okres przedświąteczny był czasem postu, który miał nie tylko wartość duchową, ale również służył zdrowiu. Nie mylcie postu z głodowaniem – one będzie miało odwrotny skutek i spowolni Twój metabolizm. Na kilka dni przed Wigilią postawcie na lekkostrawną dietę, ograniczcie cukier i jedzcie kilka mniejszych posiłków. Zwróćcie też uwagę na aktywność fizyczną – potem w czasie Świąt pewnie nie będziecie mieć czasu na wyjście na siłownię (i ochoty również😊). W dzień Wigilii zjedzcie normalne posiłki, śniadanie i lekki obiad, jeśli zasiadacie do rodzinnego stołu wieczorem. Dzięki temu nie będziecie głodni i nie rzucicie się na wszystkie potrawy. Pijcie też dużo wody – dzięki temu szybciej odczujecie sytość po posiłku.

dieta-boże-narodzenie-zdrowa-wigilia-dieta-na-sylwestra-catering-dietetyczny-warszawa-mateusz-gessler-warszawski-dzień
  • Zwróć uwagę na porcje

Tradycja wskazuje, ale spróbować wszystkich 12 potraw wigilijnych. No właśnie, spróbować – dlatego zwracajcie szczególną uwagę na nakładane porcje. Korzystając z mniejszych talerzy będziecie mieć wrażenie, że mimo nałożenia małej ilości jedzenia, porcja jest spora. Staraj się też jeść powoli, w końcu wigilia to kilka godzin świętowania z rodziną, nie musisz się spieszyć. Długo przeżuwaj każdy kęs, a szybciej do Twojego mózgu trafi sygnał, że jesteś najedzony. Między posiłkami popijaj wodę i wstawaj od stołu.

  • Odchudź wigilijne potrawy

Jeśli to Wy jesteście odpowiedzialni za przygotowanie potraw, jest wiele sposobów na odchudzenie tradycyjnych przepisów. Zacznijmy od ryby – zamiast smażenia w głębokim tłuszczu, podajmy rybę duszoną, grillowaną lub gotowaną na parze. Zamiast białego pieczywa podajmy pełnoziarniste i razowe. W sałatkach zastąpmy majonez jogurtem naturalnym. Jeśli na Waszym stole jest zupa grzybowa, podajmy ją bez śmietany a może też bez makaronu. Tak naprawdę potrawy wigilijne są korzystniejsze dla naszej diety niż te wielkanocne i nie jest trudno zredukować ich kaloryczność bez utraty smaku. Najbardziej problematyczne są ciasta, ale tutaj również możemy znaleźć lżejsze przepisy – zamiast pszennej mąki wybierzmy żytnią, a cukier zastąpmy miodem lub ksylitolem. Te modyfikacje potraw naprawdę znacząco obniżają ich wartość kaloryczną, oraz czynią je bardziej lekkostrawnymi, dzięki temu unikniemy poczucia ciężkości w żołądku.

  • A co dalej po Wigilii?

Święta to nie tylko Wigilia, zwykle każdy z nas ma później minimum jeden kolejny dzień za suto zastawionym stołem. Dodatkowo pojawiają się na nim mięsa, których zabrakło na wigilijnym stole. Tutaj również stosujmy przedstawione wyżej porady, odchudźmy przepisy i zadbajmy, ale na stole było dużo warzyw, po które możemy sięgnąć w ramach przekąski. Pamiętajmy tez o ruchu – wyjdźmy wspólnie na świąteczny spacer, zamiast spędzać czas na kanapie. Każda forma aktywności sprzyja dobremu samopoczuciu i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą Wam uniknąć świątecznego przejedzenia. Jednak pamiętajcie, że Święta to tylko kilka dni, a przecież najważniejsze jest to, co jemy na co dzień. Jeśli mamy zdrowe nawyki żywieniowe, nawet kilka dni zwiększonej ilości jedzenia nie odbije się specjalnie na naszej wadze. Po powrocie do codziennej, zrównoważonej diety bez wysiłku i szybko wrócicie do formy. Co najważniejsze, pamiętajmy że Wigilia to przede wszystkim wartość tradycyjna i najważniejsze jest w niej spędzenie spokojnego czasu z najbliższymi. Nie stresujmy się dodatkowymi kaloriami, jedzmy rozsądnie, ale cieszmy się wigilijnymi potrawami, które mamy okazję spróbować tylko raz do roku.

Catering dietetyczny Łomianki – sprawdź