Jak przyrządzić zdrowe soki?

Owoce i warzywa są bogactwem witamin i o tym wiadomo już od lat. Ich obecność w codziennej diecie bardzo wpływa na samopoczucie i stan psychofizyczny. Doskonałą alternatywą dla klasycznej formy owoców lub warzyw są soki, które można przyrządzić w wielu dowolnych wariantach. Istnieje wiele możliwości łączenia ze sobą smaków, a wybór zależy tylko od nas. Kompozycje mogą opierać się wyłącznie na warzywach, owocach lub ich wspólnym połączeniu. Warto sprawdzać nowe smaki i odkrywać te najbardziej dla nas odpowiednie.

Dlaczego picie soków jest ważne?

Soki jak wiadomo występują w konsystencji płynnej, co za tym idzie przyczyniają się do nawadniania organizmu. Soki własnej produkcji to doskonały pomysł na jeden z posiłków w trakcie dnia, ponieważ jest to pełna witamin i substancji odżywczych alternatywa. Picie świeżo wyciskanych soków ma bardzo duży wpływ na samopoczucie oraz poziom energii. Poranną kawę można zastąpić sokiem, a nasz organizm z pewnością poczuje się dzięki temu o wiele lepiej. Sok również może mieć właściwości pobudzające, a co więcej być źródłem enzymów, błonnika, fosforu, magnezu oraz wielu innych cennych substancji.

Soki energetyczne – jak je zrobić?

Jeśli potrzebujemy solidnej dawki energii, witamin oraz składników odżywczych to należy z pewnością przygotować soki energetyczne. W takim wypadku warto do wybranych owoców i warzyw dodać nasiona, orzechy, miód, czy nawet siemię lniane. Owoce, które dodają energii to na przykład grejpfruty, kiwi, jagody, ananasy, banany, jabłka i truskawki. Natomiast warzywa, które należy spożywać ze względu na ich właściwości to marchew, awokado, jarmuż, seler, brokuły, buraki. Jeden z przepisów na sok energetyczny to na przykład połączenie jabłka, cytryny, selera, buraka i garści szpinaku.

Soki owocowe

Miąższ owocowy zawiera glukozę oraz fruktozę, dzięki którym owoce są takie słodkie. Do przygotowywania soków owocowych najlepiej w miarę możliwości stosować całe owoce, ponieważ sprawia to, że sok jest bardziej wartościowy. Bogatym źródłem witamin są także soki przecierowe.

Soki warzywne

Te z kolei są mniej kaloryczne niż soki owocowe. Najbardziej popularnymi sokami warzywnymi jest pomidorowy oraz marchewkowy, a także sok z buraka. Jeśli chcemy przedłużyć świeżość soku to najlepiej zastosować proces pasteryzacji. Warto pamiętać, że do soków warzywnych można dodać różnego rodzaju liście szpinaku czy jarmużu, które także dodają wiele wartości odżywczych. Soki przygotowane w domu mają tylko te składniki, których sami używamy. Z tego względu nie powinniśmy martwić się o skład i pić soki z przyjemnością.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne komponowanie i wyciskanie soków, możesz skorzystać z oferty naszego partnera Cleanse Me. Soki produkowane są metodą cold press, dzięki której można zachować najwięcej cennych witamin i składników odżywczych. Kuracja sokowa pomaga nie tylko w usunięciu nadmiaru toksyn, ale również odciążeniu układu pokarmowego. Po takiej kuracji, warto przejścia na zdrową i zbilansowaną dietę pudełkową Warszawskiego Dnia, aby utrzymać i utrwalić efekty detoksu sokowego.