Nawodnienie organizmu latem – dlaczego jest tak ważne?

Upalne dni, parne wieczory, kwitnące rośliny, najsmaczniejsze owoce, promienne, gorące słońce… Lato. Pora przez wielu uwielbiana, wyczekiwana. Można pojechać na wymarzony urlop, rozpocząć upragnione wakacje, oddać się słodkiemu lenistwu lub po prostu, cieszyć się ciepłem  i pięknem przyrody.

W słonecznej radości oraz przy natłoku obowiązków  i zadań często zapominamy o najważniejszym – naszym organizmie oraz odpowiednim nawadnianiu go. Dlaczego to takie istotne? Konsekwencje odwodnienia mogą być dramatyczne.

Nasz organizm to przede wszystkim woda

Z czego, w największej ilości, składa się ludzkie ciało? 50-60% wszystkich składników to woda. Dlatego bardzo ważne jest, by utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu każdego dnia. Dietetycy rekomendują picie średnio 1,5-2 litrów dziennie. Oczywiście, zapotrzebowanie na wszelkie składniki to sprawa indywidualna. Sportowcy, osoby aktywne muszą pić więcej, jednak bez względu na styl życia, każdy powinien pamiętać o niezbędnym minimum. W lecie, kiedy doskwierają upały, szczególnie ważne jest, by dostarczać organizmowi niezbędnych składników, w tym wody.

Oprócz orzeźwienia, ukojenia, dodaje ona energii. Ale woda – siły i energii? Tak! Jest między innymi transporterem tlenu i składników odżywczych po organizmie. Gdy mało pijemy, nie dając organizmowi potrzebnych ilości płynów, czujemy zmęczenie, znużenie, brak apetytu, bóle głowy, słabość. Skrajne odwodnienie prowadzi do zasłabnięcia, utraty przytomności. Zwykła woda jest tak ważna dla naszego życia.

Algorytm picia wody

Zasada jest prosta – często a mniej. Organizm potrzebuje w ciągu dnia dużej, lecz systematycznie dozowanej dawki płynów. Dobrym nawykiem jest wypicie szklanki wody po przebudzeniu. Zanim zabierzemy się za ulubioną kawę czy herbatę, warto, przed śniadaniem nawodnić ciało. Dzięki temu nasz układ pokarmowy będzie dobrze trawił jedzenie, metabolizm zacznie pracować, a my poczujemy się lepiej już z samego rana. W ciągu dnia musimy pamiętać o regularnym piciu. Warto nosić przy sobie butelkę, by w dowolnym momencie sięgnąć po napój.

Po każdym posiłku napijmy się kilku łyków wody. I na koniec dnia, kubek wody przed snem zdziała cuda.

Przecież woda to nuda. Czy na pewno?

Woda to życiodajna materia – czy więc może być nudna? No, nie każdy za nią przepada. Ale z pomocą przychodzi nasza kreatywność. I lato, które jest twórcą smaków! Neutralną, zwykłą wodę możemy zmieniać, dodając do niej ulubione owoce – leśne, cytrusowe – i w ten zdrowy sposób ubarwić, a także – ,,usmakowić” każdy łyk. Zioła także s świetną bazą smakową. Mięta, szałwia, melisa… możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszych upodobań. Dobrym pomysłem jest także rozcieńczanie soków – dostarczymy smacznej dawki płynu, a jednocześnie zredukujemy ilość cukrów. Nasz catering dietetyczny Warszawski Dzień pozwoli Ci na kontrolę ilości spożywanych cukrów, tłuszczów i białek. Dodatkowo dla urozmaicenia Twojej diety, do każdego zestawu dodajemy codziennie naturalną wodę smakową.

Podsumowując, picie wody jest znakomitym sposobem zachowania dobrej figury, prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, poprawy kondycji skóry, włosów oraz doskonałego samopoczucia. Częste picie wody powstrzymuje apetyt, poprawia trawienie i funkcjonowanie wątroby. Co więcej, woda nie musi być nudna, doskonałym przykładem są dołączane przez nas butelki naturalnej wody smakowej do każdego zamówionego cateringu dietetycznego.