Regularne posiłki to sposób na smukłą sylwetkę

Częste posiłki i mniejsze porcje = racjonalne odżywianie

Zgodnie zaleceniami WHO, powinniśmy spożywać od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia, w około 3-4 godzinnych odstępach. Na śniadanie powinniśmy zaplanować najbardziej pożywny posiłek, z kolei kolacja powinna być lekkostrawna, aby nie obciążać układu trawiennego na noc. Oczywiście najważniejsza niezmiennie pozostaje jakość posiłków, które znajdują się na talerzu. Całodzienna dieta musi być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Bez tego nie dostarczymy organizmowi niezbędnej ilości energii. Każdy z nas w zależności od wieku, wagi oraz trybu życia, ma inne zapotrzebowanie energetyczne, dlatego jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaką wartość kaloryczną powinniśmy spożywać, najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który wyliczy indywidualne zapotrzebowanie.

Dlaczego niezdrowo jest spożywać mniej posiłków dziennie?

Jedząc 2 do 3 większych posiłków dziennie, obciążamy nasz układ pokarmowy, co może w dłuższym okresie czasu wywołać problemy żołądkowe. Metabolizm zwalnia, gdyż przerwy pomiędzy posiłkami są za długie, co powoduje „odkładaniem” przez organizm zapasów na kolejną „przerwę” w posiłkach. Dlatego nawet jeśli w ogólnym rozrachunku zjemy mniej w ciągu dnia, niż trzymając się zasady 5 posiłków, to finalnie możemy przybrać na wadze.

Ponadto nieregularne jedzenie powoduje duże wahania poziomu glukozy i insuliny w organizmie, co może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Z kolei niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do spadku odporności, a także do chorób, np. anemii.

Wiele osób przyzwyczajonych do jedzenia 2 lub 3 posiłków dziennie uważa, że nie dadzą rady wprowadzić kolejnych posiłków do dziennego menu – z powodów organizacyjnych lub braku apetytu. Jednak pamiętajmy, że posiłkiem jest kromka chleba z twarożkiem, owoce czy warzywa z humusem. Pomiędzy śniadaniem, obiadem i kolacją pozostałe posiłki powinny być skromne, a ich zadaniem jest zapobieganie podjadaniu i nagłym skokom cukru we krwi. Ważne, aby przekąsić coś co ok 3 godziny. Jeśli nie mamy czasu aby planować codzienne 5-posiłkowe menu, możemy pomyśleć o zamówieniu tzw. diety pudełkowej, czyli cateringu dietetycznego z dostawą prosto do domu. Zyskujemy nie tylko 5 zbilansowanych posiłków dziennie, ale też mnóstwo wolnego czasu.

zdrowa dieta odchudzająca, catering dietetyczny z dostawą

Kiedy powinniśmy jeść ostatni posiłek?

Określając właściwą porę kolacji, warto pomyśleć o której planujemy zasnąć, i dopasować do tego kaloryczność i jakościowy skład posiłku. Zasypianie zarówno z pustym żołądkiem jak i odwrotnie zaburzy nasz nocny odpoczynek, a u niektórych spowoduje również problemy z zaśnięciem. Co więcej, jeśli trenujemy wieczorami, to po treningu powinniśmy spożyć posiłek. Nawet wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni i nie odczuwamy głodu, trzeba spożyć posiłek potreningowy. Najlepiej kierować się zasadą, że im więcej zjemy i im bardziej ciężkostrawny posiłek na kolację, tym dłuższy czas powinien upłynąć od położenia się do łóżka. Zazwyczaj powinny wystarczyć 2 do maksymalnie 3 godzin, aby posiłek został strawiony. Jeśli uprawiamy sport późno, to zjedzmy lekką kolację – wtedy wystarczy odczekać godzinę do zaśnięcia. Możemy spożyć np. koktajl białkowy, ponieważ posiłek w płynnej postaci jest bardziej lekkostrawny. Wybierając dietę Active dla sportowców, dostępną w ofercie Warszawskiego Dnia, otrzymujemy dodatkowy posiłek okołotreningowy, który pozwoli uzupełnić niedobory glikogenu i pozwoli na efektywną budowę mięśni.

Rozkład kaloryczny posiłków

Wprowadzając w życie zasadę zdrowego regularnego odżywiania,musimy poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Obliczamy je na podstawie płci, wieku, wagi, wzrostu oraz stylu życia i poziomu aktywności fizycznej. Możemy skorzystać z porady dietetyka, lub dostępnego w internecie kalkulatora. Znając już zapotrzebowanie, możemy rozplanować proporcje posiłków:

  • śniadanie – 25% dziennego zapotrzebowania kcal
  • drugie śniadanie – 15% dziennego zapotrzebowania kcal
  • obiad – 30% dziennego zapotrzebowania kcal
  • podwieczorek – 10% dziennego zapotrzebowania kcal
  • kolacja – 20% dziennego zapotrzebowania kcal

Regularne odżywianie szybko wejdzie nam w nawyk, ponieważ będziemy się lepiej czuć. Częste posiłki zapobiegają uczuciu przejedzenia oraz napadom głodu, a dodatkowo zaowocują poprawą metabolizmu i utrzymaniem szczupłej sylwetki.

Spróbuj – dieta pudełkowa z dostawą do biura Warszawa!