Roślinne mięso – mięso przyszłości?

Dieta wegetariańska oraz wegańska cieszy się coraz większą popularnością. Większość wegetarian i wegan wybiera taką dietę ze względu na korzyści zdrowotne, ale coraz więcej deklaruje również względy etyczne i świadomość korzyści dla środowiska. Obecnie 70% światowej populacji ludzi zmniejsza spożycie mięsa. Coraz więcej z nas planuje wypróbowanie diety wegetariańskiej, ale szczególnie wśród mężczyzn panują obawy, że ciężko będzie im zrezygnować ze smaku mięsa. O ile wybierając roślinne potrawy możemy z łatwością zbilansować swoją dietę tak, aby zawierała wszystkie potrzebne składniki odżywcze, to smaki i lata przyzwyczajeń trudno odstawić z dnia na dzień.

Naprzeciw tym obawom wychodzą producenci roślinnego mięsa, które w smaku przypomina np. klasycznego burgera, a jest wytworzone z roślin bez udziału składników pochodzenia odzwierzęcego. Firmy pracują nad swoimi produktami w laboratoriach i przeprowadzają wiele testów, które mają zapewnić, że roślinne mięso będzie przypominać to prawdziwe nie tylko w smaku, ale też w strukturze czy wyglądzie. Jeszcze kilka lat temu firmy te były niszowe, ale obecnie wielkie sieci wykazują duże zainteresowanie roślinnymi alternatywami dla mięsa i wprowadzając te produkty na swoje półki, czynią je coraz szerzej dostępnymi. Wśród wegańskich mięsnych alternatyw najczęściej spotkamy burgery, kurczaka „nie-kurczaka”, hot dogi, kiełbaski i różnego rodzaju klopsiki. Do złudzenia przypominają ich mięsne odpowiedniki, a dodatkowo zawierają dużo białka.

Dzięki alternatywie w postaci roślinnego mięsa, „mięsa przyszłości”, częściowa lub nawet całkowita rezygnacja z diety mięsnej wydaje się możliwa dla zdecydowanie większej ilości ludzi. A Wy, próbowaliście już roślinnego mięsa?