Suplementy diety – czy warto stosować?

Co to są suplementy?

Suplementy diety są środkami spożywczymi i mają za zadanie uzupełniać codzienną dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Najpopularniejsze to witamina A, D,E, witaminy z grupy B, kwas foliowy, biotyna, witamina C oraz wapń, żelazo, magnez, jod i inne. Często dodatkowo w składzie mają różnorodne zioła, aminokwasy, prebiotyki, probiotyki, kwasy tłuszczowe, błonnik. Suplementy występują najczęściej w kapsułkach lub tabletkach lub w postaci płynnej. Co najważniejsze, trzeba pamiętać, że suplementy diety to nie leki! Ich zadaniem jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów składników w organizmie, ale nie pełnią funkcji leczniczej.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednia dieta

Pamiętajmy, że natury nie da się oszukać przy pomocy garści tabletek. Rolą suplementów jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów w organizmie i nie zastąpią zbilansowanej, zdrowej diety oraz ruchu. Odpowiednią suplementację powinno się konsultować z lekarzem lub dietetykiem, na podstawie wykonywanych badań. Szczególnie dla osób będących na dietach eliminacyjnych, odchudzających się, lub sportowców – suplementacja odpowiedniej jakości preparatami może być konieczna, jednak nie diagnozuj się samodzielnie polegając wyłącznie na wiedzy z internetu. Zbyt duże dawki, szczególnie łączone z niektórymi lekami, mogą być szkodliwe i prowadzić do różnego rodzaju dolegliwości.

Jak wybrać bezpieczny suplement diety?

Najbezpieczniej będzie skorzystać z porady lekarza, farmaceuty lub dietetyka. Co więcej, za bezpieczne suplementy diety można uznać te, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, najlepiej apteki, a nie internetowych aukcji. Jeśli cena jest podejrzanie niska, powinno to wzbudzić Twoją czujność. W internecie nie brak niskiej jakości produktów, niektóre w składzie mogą mieć substancje wręcz niebezpieczne. Szczególnie wystrzegaj się producentów, którzy nie podają pełnego składu preparatu (tak, wciąż tacy się zdarzają).

Kiedy warto przyjmować suplementy diety?

W pewnych przypadkach, mimo stosowania ogólnie zdrowej, zróżnicowanej diety i racjonalnego trybu życia, suplementacja może być wskazana. Przykładowo kobiety w ciąży powinny suplementować kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jod, witaminę D i żelazo. Osoby będące na dietach niskokalorycznych i eliminacyjnych powinny skonsultować potrzebne składniki mineralne z lekarzem. Dobrym przykładem są osoby stosujące dietę wegańską i te rezygnujące z nabiału, ponieważ diety te mogą doprowadzić do niedoboru wapnia. Także osoby starsze, stosujące monotonną lub nieracjonalną dietę często mogą wymagać suplementacji.

Na koniec…

Pamiętaj! Suplement to środek spożywczy stanowiący uzupełnienie, a nie substytut zróżnicowanej diety! Najwyższą wchłanialność mają witaminy i składniki mineralne dostarczane wraz ze zbilansowaną, wysokiej jakości, różnorodną dietą, dlatego dieta zawsze powinna być podstawą, a tabletki dopiero kolejnym krokiem, jeśli nie jesteśmy w stanie uzupełnić jadłospisem niedoborów w organizmie. Wybierając catering dietetyczny Warszawski Dzień by Mateusz Gessler i menu naszych diet, masz pewność, że dostarczysz sobie komplet składników odżywczych. Jeśli nie cierpisz na dodatkowe schorzenia, lub nie zamierzasz dłuższy czas korzystać z diety o najniższej kaloryczności, najprawdopodobniej nie będziesz potrzebować żadnej dodatkowej suplementacji. Co więcej, nawet najlepszy preparat w zbyt dużej ilości może być niebezpieczny i prowadzić do poważnych schorzeń, dlatego uważnie pilnujmy zalecanych dawek i czasu stosowania produktu. Jeśli przyjmujesz suplementy, rób regularne badania aby kontrolować poziom pożądanego składnika w organizmie i przede wszystkim – nie dawaj się naciągnąć reklamom producentów.