Zdrowe odżywianie – z jakich produktów należy zrezygnować chcąc schudnąć?

Prawidłowa dieta

Przejście na dietę wiąże się z modyfikacją swojego dotychczasowego jadłospisu. Należy wyeliminować produkty, które uniemożliwiają nam osiągnięcie zamierzonego celu. Jest kilka wyrobów, które powinniśmy wykluczyć z diety jak najszybciej. Z jakich produktów należy zrezygnować?

Napoje gazowane

Głównym składnikiem wszystkich słodkich napojów gazowanych jest cukier — najczęściej pod postacią aspartamu. Pijąc napoje gazowane, przyswajamy puste kalorie (jedna szklanka to aż 150 kcal). Narażamy się również na kłopoty ze zdrowiem. Często w napojach tego typu znajduje się wysokofruktozowy syrop kukurydziany, który powoduje nie tylko problemy związane z wątrobą, ale również zaburzenia hormonalne. Ponadto, zawarta w napojach gazowanych kofeina, uzależnia.

Słodycze

W słodkich produktach nie znajdziemy żadnych wartości odżywczych. W ich składzie przeważa uzależniający cukier. Alternatywą dla słodyczy będzie miód — słodki, ale również zdrowy. W składzie ma między innymi biotynę, aminokwasy oraz witaminy z grup A, B i C.

Produkty słone

Chipsy, paluszki lub krakersy to produkty o wysokiej zawartości soli. Jej nadmiar w naszej diecie może doprowadzić do zaburzenia pracy nerek, nadciśnienia, otyłości, a nawet cukrzycy typu II lub nowotworów żołądka. Wyeliminowanie nadmiaru soli z diety jest konieczne, gdy chcemy zadbać o nasze zdrowie.

Białe pieczywo

Ma wysoką zawartość glutenu, prowadzącego do otyłości. Lepszy rozwiązaniem jest zdecydowanie się na chleb razowy lub pieczywo z mąki, które nie ma w składzie glutenu. Chociaż pieczywo pełnoziarniste ma więcej kalorii, zawiera również dużą ilość błonnika pokarmowego — dzięki niemu uczucie sytości po posiłku utrzymuje się dłużej. Błonnik zapobiega także miażdżycy, ponieważ zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.

Wyroby seropodobne

Serki topione, twarożki i inne wyroby tego typu mają w składzie dużo utwardzonych tłuszczów roślinnych, soli emulgujących oraz wzmacniaczy smaku. Powinniśmy sięgać po produkty z prawdziwym tłuszczem mlecznym, które zawierają białko oraz wapń — poznamy je po krótkim składzie.

Produkty odtłuszczone

Produkty typu „light” mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem w trakcie diety, okazuje się jednak, że wcale nie należą do zdrowych. Chociaż zawartość tłuszczu faktycznie jest w nich obniżona, przeważnie zastępuje się go cukrem lub sztucznymi substancjami. Spożywanie dużej ilości produktów odtłuszczonych wzmaga ryzyko zachorowania na cukrzycę.